Službene poti v tujino v aktualnem mandatu

Zaradi povečanega zanimanja nekaterih medijev o mojih službenih poteh pred volitvami rektorja, na katerih bom ponovno kandidiral, sem se odločil, da objavim seznam vseh svojih službenih poti v tujino in pojasnim razloge za vsako od poti.

 

Tako kot sem napovedal že na minulih volitvah, sem se vedno zavzemal za transparentnost – in tako bom deloval tudi v prihodnje. Prepričan sem, da so službene poti, ki sem jih opravil v svojem mandatu, pomembno pripomogle k dvigu prepoznavnosti in ugleda Univerze v Ljubljani v mednarodnem okolju.

 

V treh in pol letih aktualnega mandata sem skupno opravil 54 službenih poti v tujino, v letih 2023 in 2024 v povprečju nekaj več kot eno na mesec, v letu 2022 pa nekoliko več (skupno 21), ker je bila Univerza v Ljubljani (UL) v tem letu koordinator evropske univerzitetne Zveze EUTOPIA, s čimer so bile povezane dodatne poti (to so bile na primer srečanje predstavnikov francoske vlade ob koncu njihovega predsedovanja EU, ko sem imel tudi bilateralno srečanje s francosko ministrico za visokošolstvo in znanost), vse poti za EUTOPIO pa so tudi plačane iz evropskih sredstev za to univerzitetno zvezo. V ta seštevek vseh 54 poti v tujino so vštete tudi eno- ali poldnevne poti na bližnje univerze, kot so Gradec, Celovec in Dunaj (Avstrija), Zagreb in Rijeka (Hrvaška) ali Benetke (Italija). Takšnih enodnevnih poti je bilo 10. 

Velika večina poti (42 od 54) je bila namenjena sestankom ali skupščinam združenj, katerih članica je UL (poleg že omenjene Zveze EUTOPIA še LERU – združenje najuglednejših evropskih univerz; THE GUILD – združenje 25 evropskih raziskovalno intenzivnih univerz; EUA – največje združenje evorpskih univerz, ki združuje več kot 800 univerz; rektorski forum zahodnega Balkana, ki združuje univerze zahodnega Balkana; Knafljeva ustanova na Dunaju, Konfucijev inštitut).

V času mojega mandata se nismo včlanili v nobeno novo združenje, zaradi velikih stroškov in prevelikega števila s tem povezanih službenih poti pa smo iz nekaterih združenj in sodelovanj celo izstopili (npr. Venice International University), ker smo menili, da za UL ne prinašajo dovolj dodane vrednosti.

Članstvo v prej naštetih mednarodnih združenjih je pomembno za mednarodno prepoznavnost in ugled UL, ki sta se, v to sem prepričan, v času mojega mandata tudi zaradi naših aktivnosti v mednarodnem prostoru povečala. To dokazuje tudi osebno povabilo na Forum znanosti in tehnologije (STS forum) v Kyotu na Japonskem. STS forum je najprestižnejše svetovno srečanje v akademskem svetu, ki se ga udeležujejo člani akademske skupnosti (vsako leto je povabljenih več Nobelovih nagrajencev), politiki in gospodarstveniki, udeležba na forumu pa je mogoča samo z osebim povabilom. V letu 2024 so povabili okrog 60 rektorjev iz celega sveta, med katerimi sem bil tudi jaz kot predstavnik UL; povabljen sem bil kot aktivni udeleženec na okrogli mizi o prihodnosti univerz. 

Drugi dokaz mednarodne uveljavljenosti UL pa je moja kandidatura za člana predsedstva EUA, največjega evropskega združenja univerz (združuje več kot 800 univerz), kjer sem bil v izbirnem postopku spoznan za primernega kandidata in bom aprila na generalni skupščini kandidiral za to prestižno mesto, ki bo, v primeru moje izvolitve, nedvomno predstavljalo zelo veliko priznanje UL in tudi Republiki Sloveniji.

Velika večina službenih poti so bile kratke poti (1 do 2 dneva) na sestankih znotraj EU (44 poti v državah EU ter dodatno 3 na zahodnem Balkanu). Izven Evrope sem v 4 letih opravil 7 poti, in sicer:

1. ZDA

Eno pot v ZDA na povabilo ambasade ZDA v okviru njihovega programa International Visitor Leadership Program (IVLP). Poti, ki je bila namenjena spoznavanju z mehanizmi prenosa znanja v ZDA, so se poleg mene udeležili državni sekretar na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, rektor Univerze v Mariboru, direktor Kemijskega inštituta, predstavnika Instituta »Jožef Stefan« in Nacionalnega inštituta za biologijo, predstavnica SID banke ter predstavnica sklada Vesna. Vse stroške, razen letalske vozovnice do ZDA, je krila ambasada ZDA.

2. Kitajska

Ena pot na Kitajsko – sestanek Konfucijevega inštituta, ki deluje na UL, poleg sestanka upravnega odbora Konfucijevega inštituta pa sem v treh dneh opravil še bilateralna srečanja s predstavniki treh univerz ter z ministrom za gospodarstvo Matjažem Hanom odprl razstavo o Almi Karlin v Šanghaju (razstavo je pripravila naša slikarka kitajskega rodu Wang Hui Qin). Stroške poti je kril Konfucijev inštitut.

3. Maroko

Eno pot v Maroko na srečanje CMEPIUS, Centra Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja, na povabilo organizacije CMEPIUS, ki je tudi krila stroške. Na konferenci smo govorili o sodelovanju EU in afriških univerz.

4. Japonska

Dve poti na Japonsko – ena kot udeležba na STS forumu, kjer sem na povabilo organizatorjev aktivno sodeloval na okrogli mizi o prihodnosti univerz (to je tudi edina pot, na kateri se mi je pridružila žena, seveda pa je vse stroške svoje poti krila sama). Druga pot na Japonsko je bil obisk partnerskih univerz skupaj z rektorjem Univerze v Novi Gorici. Obiskala sva univerze, s katerimi že imamo partnerske sporazume, in sicer: Univerza Yamanashi, Univerza v Tsukubi, Univerza v Nagoyi, Univerza Osaka, Metropolitanska univerza Osaka.

5. Južna Afrika

Ena pot v Cape Town, Južna Afrika na skupno srečanje THE GUILD in ARUA (African research universities association), na katerem smo odločali o ustanovitvi centrov odličnosti sodelovanja afriških in evropskih univerz. Skupno je bilo ustanovljenih 17 takšnih centrov. Na UL sodelujemo v 4 takšnih centrih, enega s področja varstva voda pa vodimo.

6. Ruanda

Ena pot v Ruando – delegacija s predstavniki 9 fakultet (dekani ali prodekani) je obiskala univerzo v Ruandi, s katero smo že povezani preko centrov odličnosti, v okviru obiska pa smo se dogovorili za številne nove aktivnosti. Sam sem trdno prepričan, da je vloga univerze mnogo širša kot samo poučevanje študentov ali morda še raziskovanje in ena od pomembnih vlog je tudi trud za izboljšanje družbe, ne le v svojem lokalnem okolju temveč tudi mednarodno. Afrika se bo v prihodnjih letih nedvomno močno razvijala, večina afriških držav pa se sooča z zelo perečim vprašanjem pomanjkanja visokošolskih in raziskovalnih kapacitet in ravno pri tem jim lahko evropske univerze močno pomagamo – sam sem celo prepričan, da je to naša moralna obveza, seveda pa mora biti vsako sodelovanje na povsem enakopravnih temeljih. A takšnim sodelovanjem lahko aktivno prispevamo k spremembam v svetu, nenazadnje bomo s takšno pomočjo pri razvoju afriških državah naslavljali številne izzive, s katerimi se srečujemo globalno od demografskih sprememb in migracij, vedno večjih razlik med globalnim severom in jugom in tudi podnebne krize.

Petdeset (50) od 54 poti so bile torej poti ali na sestanke združenj, katerih člani smo, ali na povabilo organizatorjev različnih dogodkov, ki so pomembni za mednarodni ugled UL. Samo štiri poti so bile v lastni organizaciji UL, in sicer že omenjeni poti v Ruando in obisk Japonskih partnerskih univerz, poleg tega pa še ena pot vodstva UL na Tehniško univerzo v Dresdnu (TUD), kjer smo se spoznavali z njihovo organizacijo (TUD je v marsičem podobna naši univerzi, smo pa tudi strateški partnerji znotraj EUTOPIE) ter obisk ene najboljših evropskih univerz KU Leuven, ki smo jo obiskali v okviru delegacije vodstva UL, medicinske fakultete UL ter vodstva UKC Ljubljana (direktor, strokovni direktor). Na tem obisku smo si ogledali in se pogovarjali o tem, kako sta organizirani KU Leuven in njihova univerzitetna bolnica, z namenom poiskati pravi način povezovanja UKC Ljubljana in UL, ki sta trenutno povsem nepovezani, predstavniki obeh ustanov pa menimo, da bi bilo to potrebno spremeniti.

Mesecev

Službenih poti

Povprečen strošek na pot

Skupno so stroški potovanj v celotnem mandatu za 51 potovanj (brez potovanj katerih stroški so bili kriti iz zunanjih virov) znašali 67.666,86 EUR, od tega so bili stroški poti zaradi potreb evropskega univerzitetnega združenja EUTOPIA, kriti iz projekta EUTOPIA, 16.262,74 EUR, stroški UL pa so v 4 letih znašali 42.496,26 EUR, torej v povprečju nekaj več kot 10.000 EUR na leto.

Piši mi!